У Словенији је ове године обележена годишњица од комунистичког ратног злочина над Србима на Кочевском рогу који се десио крајем маја и почетком јуна 1945.
Тих дана је извршен нечувен покољ над нешто више од 16.000 предатих и изданих ненаоружаних српских антикомунистичких бораца и цивила, међу којима и велики број свештеника, који су се повлачили према Словенији и Аустрији. На самом Кочевском рогу је убијено преко 3000 заробљених бораца СДК и четника.
За Кочевске мученике војнике СДК и Ђуришићеве четнике обављен је парастос на месту страдања код једне од јама на Кочевском рогу. Поводом 70-те годишњице постављена је спомен плоча.
Споменик убијеним српским војницима на Кочевском рогу 1945.
ПАРАСТОС ДИМИТРИЈУ ЉОТИЋУ
Дан пре помена на Кочевском рогу обављен је парастос и на гробу Димитрија Љотића у Шемпетеру код Нове Горице.
Парастосу Димитрију Љотићу на гробљу код Нове Горице присуствовао је и Горан Давидовић.
На гробу Димитрија Љотића Горан Давидовић се срео са владиком Акакијем. Том приликом владика Акакије уручио је Горану Давидовићу Спомен-крст „Памти Кочевје“.
Димитрије Љотић погинуо је у саобраћајној несрећи 24.априла 1945. а био је духовни вођа војника Српског добровољачког корпуса које је народ по њему звао „љотићевци“.
Љотићево тело сахрањено је у Шемпетеру а над одром Димитрија Љотића владика Николај Велимировић одржао је онај чувени говор у коме је рекао: „Димитриjе Љотић био jе државник, учитељ и хришћанин. Он ниjе био само државник, он jе био хришћански државник. За последњих сто педесет година, ми смо имали великих политичара, великих људи као што су Гарашанин, Jован Ристић и Никола Пашић, али то су људи били велики за своjе време, и у границама Србиjе док jе Димитриjе Љотић зашао у велике кругове светске политике. То jе био политичар са крстом“.
Горан Давидовић са владиком Акакијем на Љотићевом гробу
Руски козаци обележили 70 година
И руски козаци су обележили страдање неколико десетина хиљада козака у Лиенцу у Аустрији. 1.јуна 1945. Енглези су предали Совјетима 70.000 руских козака и чланова њихових породица.
Пре пуних 70 година на крају Другог светског рата 1945. наредбом савезничких снага за Средоземље бр. 781 у Р7931/Г англо-америчке снаге су разоружале Национално-монархистичке јединице уз обећање да је то привремено и да ће истима бити пружена помоћ као и извршена реорганизација трупа и истрошено наоружање и опрема замењена новим.
Британски генерал Скот, командант 38. бригаде у Корушкој наредио је својим потчињенима предају црногорских Четника, три пука Српских добровољаца и хиљаде Словеначких домобранаца који су се затекли на тој територији.
Предаја је извршена на перфидан начин, разоружани антикомунистички борци су потрпани у вагоне који су закључани а потом уместо у Аустрију упућени на Брозову крваву кланицу.
Извор-Званични сајт Горана Давидовића